Lymfodrenáž manuální

Manuální lymfodrenáž je velmi jemná hmatová technika zaměřená na lymfatický systém. Lidské tělo má dva systémy oběhu tělních tekutin, krevní a lymfatický. Systém lymfatický je soustava uzlin spojených cévami v nichž koluje míza (lymfa), která má velký význam při odstraňování nečistot a odpadních látek z těla. Uzliny se vyskytují ve shlucích zejména kolem krku, v podpaží a v tříslech Transport mízy je zajišťován pouze pasivně pomocí svalové pumpy, kdy okolní svaly působí mechanicky na mízní cévy. Vlivem nadměrného statického zatížení ( např. dlouhé stání či sezení), po úrazech a vlivem infekce dochází k ucpání mízních uzlin, jejich zduření, bolestivosti a následnému otoku dolních nebo horních končetin, ev. celého těla.

Provádí se velmi jemnými krouživými pohyby bez použití olejů či emulzí. Pohyby dochází k posouvání lymfy směrem k uzlinám, kde se přefiltruje do krevního řečiště a následně do ledvin a odchází v moči z těla ven.

Manuální lymfodrenáž využíváme u tzv. těžkých nohou, otocích končetin, migrénách , akné, celulitidě, k celkové detoxikaci organismu a podpoření imunitního systému, po onkologickém onemocnění prsu……

Lymfodrenáž je vhodné opakovat, doplnit i přístrojovou lymfodrenáž a zvýšit příjem tekutin.