Princip infrasauny

Saunování v infračervené kabině je založeno na principu emise infračerveného záření speciálními keramickými zářiči, které si nechal patentovat dr.Tadaschi Ishikawa v Japonsku již v roce 1965. Toto infračervené záření prohřeje nejen povrch těla, ale teplo proniká hluboko do svalové tkáně a k intenzivnímu pocení tak dochází již při teplotě okolo 50°C v prostředí, které nezatěžuje organismus a umožní tuto terapii i lidem, kteří nemohou ze zdravotních důvodů využívat klasickou saunu. Po celou dobu pobytu v kabině dýcháte vzduch o teplotě 25 až 55°C, protože 80-90% vyzařovaného tepla vstřebá vaše tělo a jen zbytek se rozptýlí do prostoru kabiny. To je zásadní rozdíl mezi klasickou saunou a infrasaunou.

Postup při saunování

Před vstupem se osprchujete, umyjete a osušíte. S sebou vezmete ručníky, prostěradlo, kartáč, pití. Pobyt v infrasauně se pohybuje v rozpětí 25 až 45 minut jednorázově. Za tuto dobu vaše tělo spálí přibližně 700 kcal absolutně bez zátěže. Začínejte kratšími intervaly, které můžete postupně prodlužovat. Efekt pocení je oproti klasické sauně dvakrát až třikrát intenzivnější. Důležitý je při saunování i pitný režim, dostatek tekutin významně ovlivňuje intenzitu pocení. Ochlazení vlažnou nebo studenou vodou. Odpočinek v odpočívárně, vhodné doplnit masáží. Ošetření pokožky těla hydratačním krémem. Saunování opakujeme 1x – 2x týdně.

Prokazatelné účinky infrasauny

 • podporuje krevní oběh
 • posiluje kardiovaskulární systém
 • spaluje kalorie
 • zlepšuje prokrvení kůže
 • zlepšuje stav akné, ekzému
 • zpomaluje proces stárnutí – pročištění pórů do hloubky, odstranění jedů a škodlivin a na své místo nastupují živiny
 • snižuje svalové napětí
 • snižuje ztuhlost kloubů – pozitivní vliv při léčbě artróz
 • zmírňuje bolesti
 • rychlejší odvod zplodin látkové výměny – redukce toxických látek
 • odbourávání celulitidy
 • odstraňuje stres a únavu

Účinky infrasauny

Pasivní kardiovaskulární trénink

Hlubokým proniknutím infračervených paprsků pod pokožku dochází k prohřátí kůže a také svalových tkání a vnitřních orgánů. Tělo na tuto stimulaci reaguje zvýšením srdečního objemu a rytmu a tato přínosná srdeční zátěž vede k tréninku a zlepšení kondice kardiovaskulárního systému.

Hubnutí

Podle provedených výzkumů se spálí za 30 min. pobytu v infrakabině 600 a více kcal. Ztracenou hladinu vody v těle doplníme vhodnými tekutinami. Teplo pronikající v průběhu pobytu v infrakabině přijímají krevní cévy uložené v tukové tkáni, se lépe rozšiřují a lépe prokrvují. Tukové kyseliny hromadící se v tukových buňkách jsou tímto procesem vyloučeny lymfatickým systémem z těla ven.

Celulitida

Celulitidu tvoří vodní a tuková usazenina pod kůží. Hlubokým prohřátím tkání a následné pocení v infrakabině pomáhá odbourávat tyto vodní a tukové usazeniny. Používání infrakabiny urychluje jakýkoliv program proti celulitidě.

Posílení imunity

Zvýšení tělesné teploty vede k usmrcení bakterií a virů nebo alespoň k zástavě jejich množení. V rámci prevence se doporučuje pobývat v infrakabině nejprve krátký časový interval při nižší teplotě, pak postupně interval prodlužovat a teplotu zvyšovat.

Eliminace toxických látek z těla

Dlouhodobým výzkumem bylo prokázáno, že složení potu v běžné sauně tvoří z 95-97% voda. V infrakabině díky možnosti hloubkového prohřevu tkání je v potu obsažena voda jen z 80-85%, zbytek tvoří tukové buňky a cholesterol, v tucích rozpustné jedy, těžké kovy, kyseliny, sodík a čpavek. Na rozdíl od běžné sauny je výdej potu v infrakabině dvojnásobný a vyloučí se jím 3-7 krát vyšší množství ve vodě nerozpustných látek.

Krása

Pobyt v infrakabině zlepšuje prokrvení kůže, kůže dostává nový lesk odstraněním kožních nečistot a odumřelých buněk z důvodu hloubkového čištění pórů, zlepšuje elasticitu a napětí kůže, zpomaluje proces stárnutí, nechává kůži měkkou a hebkou, zlepšuje stav akné, ekzémů, popálenin, otevřené rány se lépe hojí, přičemž se zmenšuje velikost jizev.