Provoz finské sauny

DenPro kohoOtevřeno
PondělíMuži17:00 – 20:00
ÚterýŽeny17:00 – 19:00

Pravidla saunování

Na začátek:

Poraďte se se svým lékařem, zda je saunování pro Vás vhodné s ohledem na Váš zdravotní stav. Optimální doba saunování je v podvečer, aby po saunové lázni mohl následovat spánek, nejdříve 2 hod. po konzumaci posledního jídla, nechoďte do sauny bezprostředně po značné tělesné námaze. Důležitá je pravidelnost – vymezte si 2 hodiny alespoň jednou týdně. Připravte si mýdlo, masážní žínku či kartáč, ručníky k podložení, osušení a frotáži kůže, krém k ošetření suché kůže po saunování, vodu k doplnění tekutin.

Správný postup:

V šatně odložte oděv, prádlo i šperky. Obujte si koupací obuv, vezměte si mycí potřeby a ručníky.

Ve sprše se důkladně umyjte mýdlem, osprchujte se teplou vodou a před vstupem do sauny osušte ročníkem.

Při první návštěvě sauny si sedněte nebo lehněte na spodní lavici na vlastní ručník. Optimální teplota je 75 °C ( asi 1 m nad podlahou ). Při pocení masírujte pokožku celého těla prsty, dlaní, žínkou či kartáčem.

Po odchodu ze sauny ( individuální čas pobytu cca 12 min. ) si studenou vodou osprchujte celé tělo nebo použijte ochlazovací vědro ( max. 2 min.)

Po prvním prohřátí je možno saunování doplnit cílenou částečnou masáží.

Před dalším vstupem do sauny se osušte a lehněte si na vyšší lavici. Teploty nad 90 °C jsou nevhodné. Vyšším teplotám je lépe vystavovat nohy než hlavu.

Prohřátí a ochlazení se většinou opakuje třikrát. Malé děti by měly ležet na spodní lavici při teplotách max. do 50 °C a prohřívat se kratší dobu. Po posledním prohřátí a ochlazení se osprchujte vlažnou vodou, vlasy umyjte šampónem a suchou pokožku ošetřete vhodným krémem.

Do odpočívárny vstupujte po dostatečném ochlazení, na lehátku se přikryjte a odpočívejte. Dopřejte klid sobě i ostatním.

Vypocené tekutiny doplňte neslazenou minerální vodou nebo přírodními ovocnými šťávami. Pamatujte, že alkohol a kouření ruší účinek saunování!

Po sauně vynechejte intenzivní tělesnou námahu. Vhodná je chůze domů na čerstvém vzduchu. Pokud následuje nerušený spánek, druhý den se probudíte s novým elánem k životu.

Zásady správného saunování

  • Před vlastním vstupem do sauny se řádně osprchujeme a osušíme.
  • Do sauny vezmeme pouze prostěradlo nebo ručník, popřípadě kartáč.
  • V sauně pobýváme 5-15 minut (individuálně).
  • Fáze ochlazení studenou vodou – vědro, sprcha.
  • Po prohřátí a ochlazení si dopřejeme 10-15minut odpočinek (stejně dlouhý jako pobyt v sauně).
  • Během celého procesu doplňujeme vhodné tekutiny (ne alkohol).
  • Proceduru teplo – chlad – odpočinek doporučujeme opakovat 2x-3x.

Turnusy saunování

  • 2x – povzbudivý účinek
  • 4x – únavový účinek (nedoporučujeme)
  • 3x – uvolňující účinek (nejběžněji používaný)